Dažni klausimai


Naudinga odontologijos informacija

Burnos higienistės patarimai norintiems džiaugtis sveikais dantimis

Burnos higiena itin svarbus geros sveikatos aspektas. Nemalonus kvapas iš burnos, kraujuojančios dantenos ar kitos problemos gali sukelti daug nepatogumų.

Burnos higiena – nuolatinė apsauga nuo ėduonies ir periodontito. Šias ligas sukelia bakterijos, kurios įsikuria ant danties paviršiaus ir dantenų vagelėje. Jos paverčia cukrų ir kitus angliavandenius į rūgštis, kurios ardo dantų struktūrą. Ilgalaikės pasekmės dantų ėduonis, dantenų ir aplinkinių audinių susirgimai, kuriems stipriai pažengus dantys prarandami. Tačiau viso šito galima išvengti kartu vykdant nuolatinę profilaktikos programą – profesionalią burnos higieną ir reguliarų kokybišką dantų valymą.

Atliekant profesionalią burnos higienos procedūrą yra šalinamos virš ir po danteninės kietosios ir minkštosios dantų apnašos. Pacientai mokomi individualios burnos higienos. Rekomenduojamos individualios asmens higienos priemonės.

Profesionalios burnos higienos dažnumas priklauso nuo paciento asmens higienos kokybės, akmenų kaupimosi intensyvumo. Dažniausiai profesionali burnos higiena atliekama nuo 1 iki 4 kartų per metus.

Burnos higienistė Regina Buivydienė
Dantų priežiūra ir burnos higiena

Gera burnos higiena – pagrindinė dantų ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos priemonė.

Viena iš svarbesnių karieso atsiradimo priežasčių yra dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai.

Burnos sveikatai didžiausią pavojų kelia mikroorganizmai ir jų veiklos produktai, esantys dantų minkštajame apnaše. Dantų apnašo mikroorganizmai išskiria toksinus ir pažeidžia apie dantį esančius audinius. Ilgainiui, nevalant dantų, apnaše nusėda druskos. Taip formuojasi dantų akmenys. Dantų akmenys mechaniškai žaloja dantenas, skatina dantenų uždegimą ir apydančio audinių uždegimo vystymąsi.

Norint užkirsti kelią minėtoms problemoms, odontologijos klinikoje būtina atlikti profesionalią burnos higieną, kurios tikslas – pašalinti minkštąjį ir kietąjį dantų apnašą, akmenis, stabdyti karieso, dantenų ir periodonto ligų atsiradimą, atgaivinti burnos ertmę.

Protezų priežiūra

Kai natūralūs dantys pakeičiami protezais, ant dirbtinių dantų bei jų konstrukcijų, kaip ir ant natūralių, susidaro apnašų, formuojasi vadinamieji dantų akmenys.

Ant protezų lieka maisto likučių ir jie gali sukelti skausmingus uždegimus. Be to, nešiojant protezus, gali būti sutrikdoma natūrali burnos mikroflora. Taigi burnos higiena turi būti tokia pat kruopšti, kaip turint sveikus dantis.

Dantų ir burnos higiena priklauso nuo to, kokiais protezais atkurta kramtymo funkcija.

Esant FIKSUOTIEMS PROTEZAMS, burnos higiena išlieka panaši kaip ir esant sveikiems dantims (valoma dantų pasta ir šepetėliu, ir t.t.). Jeigu nešiojate išimamus dantų protezus, juos reikia valyti daug atidžiau ir kruopščiau. Dantis ryte ir vakare valykite kaip įprastai šepetėliu su pasta, kartą per savaitę protezą pamirkykite specialiame dezinfekuojamajame tirpale.

Nešiojant IŠIMAMUS PROTEZUS labiau kaupiasi burnos apnašos, todėl daugiau dėmesio valant juos skirkite toms vietoms, kur protezas liečiasi su gleivine ir natūraliais danties audiniais.

Dėl nepakankamos fiksacijos, protezai kartais nebūna stabilūs ir juda.Tada galima naudoti specialius klijus. Tai miltelių arba pastos pavidalo klampios medžiagos, užimančios tarpsluoksnį tarp protezo ir burnos gleivinės. Klijus po naudojimo svarbu gerai išvalyti.

Plokštelių ir protezų nesinešiokite kišenėse, rankinėse ar kuprinėse, nes gali sulūžti ar įskilti. Taip pat nerekomenduojama valgyti labai kieto maisto (riešutų, keptos duonos ir pan.).Jei protezas sulūžo ar nesilaiko, kreipkitės į gydytoją, kad būtų išvengta komplikacijų.

Kaip elgtis po danties traukimo

Jeigu po danties rovimo prasideda kraujavimas, 30 min. laikykite sukandę įdėtą tamponėlį. Kraujavimui nesustojus, gydytojas turi pakeisti jums tamponėlį, kurį laikykite sukandę dar 20 min. Galbūt reikės pakartoti.

Po danties rovimo draudžiama rūkyti mažiausiai 4-5 val. Nevartokite alkoholinių gėrimų 24 val. po procedūros.

Pirmą parą po rovimo draudžiama skalauti. Galite gerti (nekarštus) skysčius, tačiau neskalaukite ir nespjaudykite, kadangi gali pasišalinti kraujo krešulys. Keletą dienų po danties rovimo galite skalauti dezinfekuojamaisiais skysčiais (pvz. po valgio).

Kad mažiau patintų, operuotos vietos projekcijoje, ant skruosto, reikia priglausti ledo pūslę, suvyniotą į rankšluostį. Šaltis laikomas iki 30 min. kas 30 min. pertraukomis 1-2 val.

Nuo vidutinio skausmo vartokite vaistus, neskystinančius kraujo. Po ilgos operacijos tinka vaistai nuo skausmo.

Pirmąsias 24 val. geriausias lengvas, minkštas, nekarštas maistas. Rekomenduojame kramtyti sveikąja puse.

Tinkama burnos priežiūra pagreitins gijimą. Pirmosiomis dienomis po danties rovimo reikia būti atsargiems, kad nebūtų pažeistos operacijos vietos ir siūlų. Dantis valykite atsargiai ir švelniai ir dažniau skalaukite burną.

IŠKILUS PROBLEMOMS KUO GREIČIAU KREIPKITĖS Į GYDYTOJĄ.